Frejas rūnas

Yggdrasil - Pasaules koks

3073 %%HITS%% 3073
Lapa pievienota (rediģēta) 2021-10-26 14:59:50 2021-10-26 14:59:50
 Yggdrasil - Pasaules koks

Yggdrasil - Pasaules koks

Koki spēlē milzīgu lomu Skandināvijas kultos. Lai saprastu, cik liela ir šī loma, mums jāatceras, ka saskaņā ar Norvēģijas mitoloģiju pirmais cilvēks tika izgatavots no pelnu un sievietes no vītola (Ask un Embla). Ir arī interesanti atzīmēt, ka dvēsele (kas faktiski padara cilvēku par cilvēku) tika piešķirta pirmajiem cilvēkiem Odina, kurš arī ir saistīts ar Pasaules koku.

Koks Yggdrasil ir pasaules ass simbols (Axis mundi), kas savieno pasauli ar otru un savieno debesis ar zemi. Svētās vietas parasti tika slēgtas, un centrā tika pacelts koks vai galds.

Norvēģijas mitoloģija

Leģenda

Yggrasil Salas manuskripts - 17. gadsimtā. Yggdrasil norvēģu mitoloģijā ir Pasaules koks, milzīgs pelnu koks, kas ir pasaules strukturālais pamats, dzīves koks un liktenis. Yggdrasil nosaka pasaules vertikālā modeļa "vertikālo projekciju" norvēģu mitoloģijā, savienojot dažādas pasaules (Zeme, debesis un pazeme). Yggdrassil raksturīga iezīme parādās "vecākajos Edda" ("Grimnir Sayings"), kā arī "Younger Edda", kur Velva aicina Yggdrasil'miotvib maeranl (slaveno, lielo koku). Viņa runā par deviņām pasaulēm un deviņiem Ivuis. Vārds tulko atšķirīgi: "koka piederumi", "mežs", "saknes". Patiesībā šis vārds nozīmē fondu, visu deviņu pasaules koku atbalstu.

Numeroloģija, skaitlis deviņi ir absolūtais, pilnības simbols. Turklāt tas ir mūžīgās dzīves un atjaunošanas skaits. Yggdrassil tēls parāda nepārtrauktu ciklu, pastāvīgu iznīcināšanu un atdzimšanu.

Precīzākais priekšstats par objektu tika prezentēts Snorri Sturluson (Islandes smaids, vēsturnieks, rakstnieks, vēsturnieks un politiķis). Viņam galvenais avots bija dzejolis „Volyusp”, kas tika veidots neilgi pirms pagānu laikmeta samazināšanās. Saskaņā ar leģendu, sākumā bija tikai bezdibenis. Parastais priekšstats par kosmogonijas austrumiem ir atrodams arī citos tekstos.

Oskols uzsver, ka ziemeļos ir milzīga aukstuma un tumsas valsts - mirušo valstība, Niflheima, kurā pavasaris, kas baroja vienpadsmit upes, bija izsmelts.

Dienvidos bija Muspelheim - pilnīgi pretējs Niflamam, gaismas un siltuma valstij. Niflheima bija pastāvīgā gigantiskā Surtras skatīšanās. Starp šīm divām pasaulēm ledus un karstuma kombinācijā piedzima antropomorfā būtne Jmirs, kas dzemdēja pirmo vīrieti un sievieti un dzemdēja sešu galvu milzu Trudgelmira (Khrimshursen senča) dēlu. Govs, kas dzimusi no Frostas un baro Jmiru, izlauzās no Buri ledus, kurš bija precējies ar viena no vēlāk gigantu meitu un uzaudzis trīs dēlus - Odinu, Vili un Ve, kuri nolēma nogalināt Ymiru. Asinis, kas izplūst no savām brūcēm, patērēja visus milžus, un tikai viens no viņiem spēja izvairīties no soda.

Brāļi ņēma Jmiras ķermeni bezdibenī un sagrieza gabalos, radot no tām pasauli: Zeme tika izveidota no miesas, jūras no asinīm, kalnos no kauliem, mākoņi no matiem un galvaskauss kalpoja par pamatu Debesu radīšanai.

Šī kosmogonija, kas balstīta uz antropomorfas būtnes nogalināšanu un sakropļošanu, krustojas ar Tiamata, Purušas un Pangu mītiem. Pasaules radīšanas princips upura rezultātā ir ļoti senas un ir vispārēja reliģiska ideja, kas pamato cilvēku upurus starp tautām. Šāds upuris, kas ir mūžīgā Dievišķā likuma atkārtošanās, tika aicināts atjaunot mieru, atjaunot un atdzīvināt dzīvi.

Turpinot savu kosmogonisko darbu, brāļi radīja debess ķermeņus un zvaigznes no Maspella (ugunīgās valsts) dzirkstelēm, šķirojot tos, pārvietojoties pa debesīm. Parādījās diennakts cikls un gadalaiku maiņa.

Neierobežots okeāns, kas no visām pusēm ieskauj zemes virsmu diska formā. Zemes krastos dievi noteica milzu apjomu. Dziļi kontinentālajā daļā tika uzcelta Mirgarda ("Medium fencing"), ko ieskauj Ymir skropstu siena - cilvēku mājvieta.

Worlds yggdrasil

Leģendās un mītos dzīvības koks tiek lasīts lasītājiem ne tikai kā pasaules izcelsme, bet arī kā Visuma altārs, kur viens no dieviem upurē sevi, lai glābtu šīs pasaules ar savu gudrību.

Mitoloģijas garīgais fons ļauj mums redzēt cilvēku simbolisko struktūru. Un, ja slāvu mitoloģijā trīs pasaules ir cilvēka dabas sastāvdaļas (Javs - ķermenis, Navs - dvēsele, Pravs - gars), Skandināvijas sistēma ar deviņām pasaulēm ir nedaudz sarežģītāka:

Midgards ir ķermenis, Ego;
Muspelheim - Fiery enerģija;
Niflame - ledus enerģija;
Asgards - Apziņa, Radīšana;
Hel - neapzinās, iznīcināšana;
Vanaheima - miers, līdzsvars;
Jotunheim - kustība, darbība;
Svararthheim - emocijas;
Liosfalheim - sajūtas.

Jāatzīmē, ka Midgards ir izteikto formu pasaule. Yggdrassil struktūrā tā atrodas tās kodolā, kas izriet no citu faktoru mijiedarbības.


Igdrasils -

Igdrasils senskandināvu mitoloģijā ir pasaules koks — milzīgs osis, kas savieno deviņas skandināvu kosmoloģijas pasaules. Igdrasila zaros atrodas Asgarda, Alfheima un Vānaheima. Igdrasila stumbrs iet cauri Midgardai, ap kuru atrodas Jotunheima. Zem tās atrodas Svartalfheima. Trīs Igdrasila saknes sniedzas līdz Hēlai, Nīflheimai un Mūspelheimai.

https://lv.wikipedia.org/wiki/Igdrasils
Futark rūnas
Northumberland rūnas

Fúthark rūnas:


ᛃᚷᚷᛞᚱᚨᛋᛁᛚ

ᛃᚷᚷᛞᚱᚨᛋᛁᛚ

Fúthork rūnas:

yggdrasil -  YGGDRASIL   - ᛃᚷᚷᛞᚱᚨᛋᛁᛚ - Rūnu raksturs YGGDRASIL -

3-Rūnascript
Gebo-Jera-Dagaz
 


Russian English
Disclaimer-lv

© 2017-2021 attfreya.lv 2021-10-26 14:59:50 (GMT)